A KUTYÁK MOZGÁSA

Az élőlények alapvető tulajdonsága, hogy állandóan fel- és leépülnek, fiatal - egészséges szervezet esetében a felépülés dominál, míg idős- beteg esetében a leépülés kerül előtérbe. Ezeket a folyamatokat genetikailag kódolt (öröklött) minták szerint a szervezet rendelkezésére álló anyagokból (élelmiszerek) végzik az élőlények. Az elmondottakból kitűnik , hogy a végeredmény , jelen esetben a harmonikus mozgás , szempontjából közel egyenlő súllyal nyomnak a latban az öröklött tulajdonságok és a felnevelés körülményei .Tenyésztői nyelvre fordítva, hiába van egy genetikailag értékes kölyök kutya a birtokomban ,ha a felnevelés során nem nyújtom neki a maximumot a lehetséges jó tulajdonságainak csak a töredékét tudom kihozni belőle! A genetikai háttér taglalása sokkal nagyobb lélegzetvételű téma, ezért a teljesség igénye nélkül inkább a felnevelés oldaláról szeretnék néhány segítő szándékú gondolatot, tapasztalatot megosztani.

Minden élőlény a génjeibe kódoltan hordozza azt a sablont mely szerint a rendelkezésére álló tápanyagokból fölépíti, majd átépíti a testét. A szerencsésebbek, a" takarékos " mintát örökölt egyedek rendkívül jól hasznosítják a tápanyagokat és a kevesebből is remekül építkeznek, míg mások a sokból sem tudják az elegendőt beépíteni. Ezért nem lehet abszolút igazságokat kinyilatkoztatni, általános érvényű normákat felállítani a biológiában minden viszonylagos. Minden kutya egy entitás (önálló egyed), a fajta csak a "többé-kevésbé" hasonló egyedek gyűjtő fogalma, a fajtársak is jelentősen különböznek egymástól. A legjobb eredmény elérésének érdekében, minden esetben meg kell találnunk a kutyánk genetikai kódjához legjobban passzoló, azt legjobban kielégítő felnevelési formát. A siker záloga, hogy ezt akár tudatosan, akár az ösztöneire hallgatva, de megtalálja a tenyésztő.

A testfelépítés, az anatómiai alkat határozza meg a mozgás milyenségét, de a mozgás is visszahat a testformák alakulására. Érthetőbben : az, hogy milyen az izmok, csontok egymáshoz való viszonya, milyen szöget alkotnak az egyes izületek stb. meghatározzák a mozgás kivitelezését, de a mozgás mennyisége, gyakorisága ,típusa ,intenzitása is visszahat (főleg fiatal korban, de az élet későbbi szakaszaiban is !) az említett szervekre , szervrendszerekre.

<-- Előző Következő -->

- készítette az incsystem - Bemutatkozás | Fajtaleírás | Galéria | Fontos információ | Linkek | Vendégkönyv | Elérhetőségek