A KUTYÁK MOZGÁSA

Ezért veszélyes (előnyei mellett) a nagy mennyiségű színhús etetése még komoly kalcium kiegészítés mellett is. Mielőtt valaki félreértene, senkit nem akarok lebeszélni a színhús-etetésről, ami igen kedvező, csak a mértékletességre szeretném felhívni a figyelmet. Szintén veszélyes lehet a másik véglet, a túl sok tészta, szénhidrát, vagy zsiradék etetése, ami jelentősen megnöveli az energia bevitelt és pluszsúlyhoz vezethet. Tehát akkor jogos a kérdés, hogy mit és mennyit etessünk ahhoz, hogy kutyánk testalkata és mozgása ideálisan alakuljon? A komplett eledeleken (tápok, konzervek) rajta van az adag, milyen korú, mekkora tömegű kutyának mennyi jár, célszerű ezeket az adagokat betartani, annak a figyelembe vételével, hogy mivel nincs két azonos igényű egyed, sőt külső tényezők is változtathatják az éppen aktuális igényt (pl.: a hőmérséklet, a mozgás mennyisége stb.) kisebb nagyobb eltérés megengedett, sőt néha egyenesen szükséges. Hagyományos kosztból átlagosan a kutya testtömegének 5-8 %-át ajánlott etetni, aminek kb. 40 %-a lehet fehérje, természetesen növendék kutyánál a 8%-hoz, míg felnőttnél az 5%-hoz közelítsünk.

Kint tartott kutya esetében télen 1-2 %-al emelhetjük az adag mennyiségét és ugyancsak emelendő az energia tartalma is (pl.1 evőkanál sült zsír, vagy étolaj vigyázva a hasmenés elkerülésére!). A legtökéletesebb étrend mellett is, mint a bevezetőben már mondottam szükség lehet bizonyos anyagok pótlására az eltérő hasznosítás miatt. Az esetek zömében a kalcium ilyen elem, a jól kondicionált (nem is kövér, nem is sovány), kiegyensúlyozott étrenddel etetett növendék kutyák esetében a lelassult, nehézkes mozgás, fáradékonyság esetében, amikor nem szívesen és nehezen áll fel a kutya mindig gondolnunk kell kalcium hiányra. Az állatorvossal konzultálva kezdjük el a csonterősítő adagolását, ami lehet tablettázott készítmény (általában kis testű kutyáknál kedvezőbb) vagy por alakú (ami nagyobb testű kutyáknál gazdaságosabb). Tabletták esetében általában 1 tbl/ 10 testtömeg kg az adag, míg porok esetében 1 kávéskanál / 10 ttkg. Némely esetben komoly hasznosulási zavarok is felléphetnek , amikor is hiába etetjük a csonterősítőt a kalcium nem épül be a csontokba , ilyenkor haladéktalanul keressünk meg egy ilyen irányú specialista állatorvost, mert ellenkező esetben akár 1-2 hónap alatt is nehezen visszafordítható és egész életre kiható mozgásszervi problémák alakulhatnak ki. A csontokba- fogakba a kalcium hidroxyapatit (egy összetett molekula) formájában épül be, ami 5 rész kalcium mellett 3 rész foszfort tartalmaz, ez érthetővé teszi, hogy a fehérje (aminek magas a foszfor tartalma) túletetés miért zavarja meg a kalcium hasznosulását.

<-- Előző Következő -->

- készítette az incsystem - Bemutatkozás | Fajtaleírás | Galéria | Fontos információ | Linkek | Vendégkönyv | Elérhetőségek